یکشنبه 5 اسفند 1397


بررسی پیشرفت و تحولات سیمان کشور پس از انقلاب اسلامی در برنامه "ایران ساز" (رادیو ایران جمعه 97/6/2) با حضورمهندس مرتضی داداش مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان و مهندس عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان
لینک دانلود مصاحبه : http://s000.tinyupload.com/?file_id=88490948671269279032

اخبار
1395/11/06 09:43

لزوم عملی شدن وعده های دولت در حمایت از صنعت سیمان

لزوم عملی شدن وعده های دولت در حمایت از صنعت سیمان

به گزارش سیمان خبر، مرتضی لطفی، مدیرعامل بزرگ‌ترین هولدینگ سیمان کشور دراین‌باره گفت: پرداخت یارانه لازم برای صادرات سیمان به آفریقا مصوب شد اما عملیاتی نشده است. ما مثل دیگر کشورهای تولیدکننده سیمان هستیم. ظرفیت تولید سیمان ما از تقاضای داخل بیشتر است و برای حمایت از تولید داخلی و حفظ اشتغال این صنعت، دولت باید سهمی از هزینه قابل‌توجه حمل‌ونقل سیمان به بازارهای صادراتی دور مثل آفریقا را بپذیرد.

لطفی گفت: در کارگروهی که شکل گرفت قرار شد دولت ۴۰ درصد از هزینه‌های حمل‌ونقل را بپردازد و بانک مرکزی یک هزار میلیارد به این امر اختصاص داد اما متأسفانه مبلغ در نظر گرفته‌شده عملیاتی نشده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به تنگنای مالی دولت به‌عنوان عامل اصلی عدم تخصیص این مبلغ گفت: منابع مالی برای تخصیص این اعتبار پیش‌بینی‌نشده است.

صادرکنندگان ایرانی تجربه صادرات سیمان به کشورهای آفریقایی را در کارنامه دارند. در دهه هشتاد با تخصیص اعتبار از سوی دولت و پرداخت آن به بخش حمل‌ونقل صادرات موفقی از راه‌های ریلی و دریایی به کشورهای آفریقایی انجام‌شده است. دولت هزینه سوخت حمل‌ونقل دریایی و ریلی را پرداخته و صادرکنندگان هزینه‌های جانبی صادرات را پرداخت می‌کردند. در حال حاضر پرداخت یارانه حمل‌ونقل به صادرکنندگان سیمان یک کمک بزرگ به این صنعت است. لطفی دراین‌باره گفت: رکود صنعت پایان نیافته است.

رکود هم چنان صنعت را آزاد می‌دهد و باعث شده نتوانیم از ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم. در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۴ درصد در تحویل داخلی و ۱۵ درصد در صادرات کاهش داشتیم. در تأمین گاز به دلیل برودت هوا دچار مشکل هستیم و ظرفیت تحویل و تقاضای ما به ۶۵ درصد رسیده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: ۸۰ میلیون تن ظرفیت تولید سیمان ماست اما تا پایان امسال ۵۰ میلیون تن سیمان تولید می‌کنیم. این اختلاف ۳۰ درصدی برای این صنعت هزینه‌ساز است.  دولت قرار بود بازپرداخت تسهیلات این صنعت را یک‌ساله درست کند اما این کار انجام‌نشده است. دولت ۲۹ میلیارد دلار به این صنعت به دلیل مسائل مربوط به سوخت متعهد است.

مسئله بازپرداخت تسهیلات ارزی این صنعت با توجه به بند ۱ ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید در اولویت است. صنعت سیمان هرچه منابع ارزی گرفته صرف توسعه کرده است. این صنعت از پیشگام‌ترین صنایع در توسعه کشور است که از ۳۰ میلیون تن ظرفیت تولید به ۸۰ میلیون تن ظرفیت رسیده است اما دولت هنوز به تعهداتش به این صنعت را عمل‌نکرده است.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
رویدادها
گالری تصاویر
محتوا