به پایگاه اطلاع رسانی شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان خوش آمدید.

تحول بر مبنای نو آوری3

بازدید از کارخانه شرکت سیمان کرمان مورخ 02/07/99 افتتاح و راه اندازی مجهزترین مرکز تحقیقات و آزمایشگاه بتن منطقه جنوب و جنوب شرقی کشور

بازدید از کارخانه شرکت سیمان کرمان مورخ 02/07/99   افتتاح و راه اندازی مجهزترین مرکز تحقیقات و آزمایشگاه بتن منطقه جنوب و جنوب شرقی کشور

در بازدید مورخ 99/7/02 از کارخانه شرکت سیمان کرمان مطرح شد: تجدید عهد مجموعه هلدینگ سیدکو و سیمان کرمان با آرمان‌های شهدا بر تربت پاک سردار سرافراز شهید حاج قاسم سلیمانی

همزمان با هفته دفاع مقدس ، با حضور در گلزارشهداء کرمان و ادای احترام به مقام شامخ شهدا خصوصا شهید سردارحاج قاسم سلیمانی، بر ایفای رسالت خود در جبهه تولید واقتصاد در راه سرافرازی، استقلال این مرز بوم تاکید نمودند.                                                   

***

مورخ 02/7/99  با حضور اصل روستا ، مدیرعامل شرکت سیدکو به همراه اعضا هیئت مدیره ، جمعی از معاونین، مدیران شرکت سیدکو ، مدیرعامل شرکت سیمان کرمان ، جمعی از مدیران مجموعه به میزبانی شرکت سیمان کرمان و  با همراهی مدیران دستگاه‌های اجرایی استان کرمان همچون صنعت، معدن تجارت وسازمان استاندارد وتحقیقات صنعتی این مرکز بعنوان یکی از معتبرترین ومجهزترین مراکز تحقیقات بتن کشور در محل کارخانه سیمان کرمان به بهره برداری رسید.

اصل روستا (مدیرعامل سیدکو) در این خصوص عنوان داشت: سیمان کرمان از جمله کارخانه های معتبر وخوشنام صنعت سیمان مجموعه سیدکو و کشور است که با عمر ۵٠ ساله خود همواره فعال وپویا منشاء خدمات ارزنده ای در حوزه صنت سیمان کشور بوده است. طی سنوات اخیر تولید سیمان چاه نفت فرا ساحل، تولید سیمان سفید با درجه سفید واستحکام بالا واخیرا راه اندازی مرکز تحقیقات بتن که از جمله کارآمدترین مراکزکشور است که می‌تواند خدمات قابل توجهی در زمینه تولید بتن در کشور ارائه دهد.

ایشان عنوان داشت : درخصوص اهمیت جایگاه سیمان درحوزه مصالح ساختمانی حق مطلب ادا نشده ودلیل اصلی این است که قیمت گذاری واقعی برای سیمان در قیاس با دیگر کالاهای صنعت ساخت وساز همچون فولاد نشده، در صورتیکه سیمان قیمت واقعی داشت به این میزان بد مصرف نمی شد.

رئيس کمیته فنی متناظرTC74با ذکر این مطلب که سیمان با داشتن ٣٠درصد مقاومت بالاتر از سطح استاندارد تعیین شده، به بتنی تبدیل می‌شود در اکثر مورد حتی به حداقل های استاندارد های مقاومتی نمی رسد.

لازم است این مرکز ، با تعامل با سازمانهایی مانند سازمان مالی استاندارد و سازمان نظام مهندسی ، استفاده بهینه از سیمانهای مناسب را تبدیل به مقررات ملی نمایند، مثلاً چنانچه در آزمایشگاه ملاحظه شد، از نظر مقاومت 90 روزه و نفوذ ناپذیری و جوات تستهای مختلف، در بخشهای سازمانی و ساختمانی، استفاده از سیمانهای کامپوزیتی مانند سیمان پوزولانی یا سیمان مرکب، معقولتر و همچنین به نفع کشور و محیط زیست و منابع طبیعی می باشد.

ایشان ابراز امیدواری نمود؛ راه اندازی اینگونه مراکز تحقیقاتی بتن در کارخانجات سیمان بتواند این شکاف بین تولید کنندگان سیمان وتهیه کنندگان بتن را برطرف نماید.

رحمانی (مدیر عامل گروه صنایع سیمان کرمان )در خصوص راه اندازی این مرکز عنوان داشت: نظر به نبود یک مرکز کامل با تجهیزات وامکانات مدرن وبه روز با پشتوانه علمی، فنی قوی در جنوب شرق کشور، این مرکز با هدف انجام تحقیقات بنیادی بر روی بتن های معمولی و خاص و با نگرش بررسی تاثیر کیفیت انواع سیمان، پوزولان و سرباره در ارتقای کیفی انواع بتن مرکز تحقیقات سیمان  کرمان تاسیس شده است.

باتوجه به نیاز روز افزون بازار و استفاده از بتن در ابنیه وساخت وساز وهمچنین زیرساختهای بتنی جایگزین آسفالت در معابر وجاده ها وازطرفی وجود بنیه علمی وتجربه قابل توجه در بدنه کارشناسی سیمان کرمان وهمچنین تنوع بالای محصولات وامکان تولید انواع سیمانهای خاص در سیمان کرمان با برنامه ریزی، ساماندهی مناسب وتهیه امکانات فنی، سخت افزاری و ایجاد فضا وتدارکات موردنیاز، خوشبختانه به لطف پروردگار شاهد راه اندازی مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان هستیم که می‌تواند علاوه بر تکمیل چرخه دانش فنی تولید سیمان در کارخانه سیمان کرمان، خدمات ارزنده ای در خصوص مسائل کیفی وکمی پیرامون تولید، توزیع وبکار گیری بتن در اختیار کارشناسان و مهندسین صنعت ساخت وساز کشور قرار دهد.

فرازمند (مدیر آزمایشگاه وکنترل کیفی سیمان کرمان ) با تقدیر از حمایت‌های مجموعه مدیریتی سیمان کرمان در حمایت وپشتیبانی از فعالیت‌های علمی، پژوهشی وکیفیت محور، راه اندازی مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان را نمونه بارز این نگرش مدیریتی در سیمان کرمان دانست.

وی با اشاره به وجود تجهیزات ودانش فنی روز دنیا در این مرکز، ابراز امیدوای نمود، این مرکز بتواند کمک‌های قابل توجهی به صنعت تولید، توزیع وبکارگیری بتن بعنوان اصلی ترین مصالح موردنیاز ساخت وساز کند، در ادامه با اشاره به همکاری مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان با کمیته فنی متناظرTC74کشور عنوان کرد؛  که در آینده نزدیک این مرکز در حال راه اندازی آزمایشگاه پتروگرافی بتن است که از طریق آن با انجام مطالعات میکروسکوپی بتن سخت شده می توان به میزان پایداری و دوام سازه های بتنی حتی با عمر چند صد ساله پی برد و یکی از معضلات بتن یعنی سرطان بتن را پیش بینی نمود تا با انجام اقدامات ترمیمی از تخریب زود هنگام سازه جلوگیری کرد. تجهیز مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان به دستگاه ذوب و انجماد و انجام تستهای دوام بتن بر روی رویه های بتنی که در نوع خود در صنعت سیمان کشور بی نظیر است و می تواند منجربه ارتقای کیفی سیمان و رویه های بتن های مورد استفاده در جاده ها و بزرگ راه ها گردد.

ایشان به شرح خلاصه ای از تستها واقدامات قابل انجام در مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان پرداختند.

_آزمون های سنگدانه

_آزمایش تعیین مقاومت فشاری

_آزمون مقاومت ویژه الکتریکی (ESRT)

_آزمون تعیین نفوذ یون کلر (RCPT)

_آزمون تعیین مهاجرت یون کلر (RCMT)

_آزمون تعیین عمق نفوذ آب تحت فشار (DWPT)

_آزمون های تعیین خواص رئولوژی بتن های خود تراکم (SCC)

_آزمون حلقه J بتن خود تراکم

_آزمون جعبه L

_آزمون قیف V شکل بتن خود تراکم

_طراحی، ساخت وانجام آزمون های بتن های سبک

_طراحی، ساخت و انجام آزمون های انواع بتن های متخلخل (اسفنجی) سبک و سنگین

_طراحی و ساخت انواع بتن های ضد آب

_طراحی، ساخت و انجام آزمون های بتن های رنگی

تاج الدینی ( مشاور مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان ) عنوان داشت؛ که ترکیب شیمیایی و فیزیکی انواع سیمان مستقیما بر دوام بتن تاثیر گذار است و می تواند طول عمر یک سازه بتنی را افزایش و یا کاهش دهد، کارشناسان این مرکز با بهره مندی از یک تیم مشاوره بتن  کارآزموده، با سوابق پژوهشی وکاربردی بالا، علاوه بر انجام آزمون های روزمره بتن، تحقیقات گسترده ای را در رابطه با مشکلات اجرایی و دوام بتن آغاز نموده اند که بی شک نتایج این تحقیقات ارتقای کیفیت انواع سیمان و بتن را در بر خواهد داشت.

 

عاقلی ( مدیر کل استاندارد وتحقیقات صنعتی استان کرمان) ضمن تشریح عملکرد وظایف سازمان ملی استاندارد در حوزه سیمان وبتن  عنوان داشت :درساخت وساز یک بنااز١٢۶ فرآورده استفاده می شود که برای آنها استاندارد تعیین وتدوین شده است که ۶۶قلم آن مشمول اجرای اجباری است وبقیه داوطلبانه است که دراین بخش نقش تولیدکننده درتولید محصولات مطابق با استانداردهای تعیین شده قابل توجه است چرا که نتیجه ایفای این نقش تولید کننده برای حفظ کیفیت، کاهش هدررفت منابع ونهایتا صرفه جویی عام که منجر به اعتباربخشی به مصرف کننده می شود. ایشان راه اندازی مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان را باعث پررنگ شدن نقش تولید کنندگان سیمان درتهیه وتدوین استانداردهای محصولات صنایع تبدیلی وابسته به سیمان همچون تولیدکنندگان بتن دانست. وی با اشاره به اینکه این مرکز میتواندحلقه ارتباطی بین کارخانجات تولیدکننده سیمان ز یک سو، تولید کنندگان بتن بعنوان صنایع وابسته وتبدیلی بر پایه سیمان از سوی دیگر وهمچنین مصرف کننده ومتقاضیان بازار مورد نیاز و سازمان استاندارد وتحقیقات صنعتی از سوی دیگر باعث

بهره گیری همه این بخش‌ها به سهم ونیاز خود شود.وی پیشنهاد کرد امیداست با اخذ   رتبه بندی ها وتایید لازم در بخش مراکز همکار سازمان استاندارد وارتباط ومشارکت با کمیته های متناظر ملی وبین الملی وسازمان استاندارد، این مرکز منشاء خدمات ارزنده ای با تایید وگواهی سازمان استاندارد  وتحقیقات صنعتی کشور گردد، عاقلی افزود؛ تفاوت در بین کارخانجات سیمان درایجاداین گونه رخدادهاست. اقدامات تحقیقاتی وکیفیت محور، منجمله ایجاداین مرکز تحقیقاتی، در سیمان کرمان باعث ماندگاری  وشناخت شدن این برند با ویژگی‌های تحقیقاتی وپژوهشی وکیفی در بین سایر رقباست. 

 

 

روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.