به پایگاه اطلاع رسانی شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان خوش آمدید.

تحول بر مبنای نو آوری3

مصاحبه خبرگزاری تسنیم با آقای حامد اصل روستا

مصاحبه خبرگزاری تسنیم با آقای حامد اصل روستا

حامد اصل روستا در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به اینکه از لحاظ ماهیت بهای تمام شده ، شرک های سیمان در حال حاضر زیان ده هستند ، اظهار داشت : کارخانجات امروز حتی توان خرید تجهیزات اساسی خود را ندارند و به نوعی به سختی فعالیت تولیدی خود را انجام می دهند . اشاره کرد با محاسبات صورت گرفته ، افزایش قیمت موافقت شده صنعت سیمان در ده سال اخیر بیش از 60 درصد از تورم اعلامی کمتر است و علیرغم اینکه صنعت سیمان ایران و مشخصاً شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان ایران (سیدکو) با اجرای پروژه بومی سازی فعالیت های چشم گیری در زمینه کاهش بهای تمام شده و قطع وابستگی به تجهیزات خارجی انجام داده ، این صنعت به سختی چرخه فعالیت خود را ادامه می دهد .

وی با اعلام اینکه در سال 98 بنا به گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزایش100 درصدی قیمت سیمان متناسب با افزایش تورم منطقی بود ، گفت : اما متاسفانه آن سال فقط مجوز افزایش 37 درصدی به صنعت سیمان داده شد و علیرغم تورمهای سالهای 98 و 99 امسال نیز پیرو تمام پیگیریها فقط توانسته ایم افزایش 20 درصدی را دریافت کنیم که این موضوع اصلا جوابگوی افزایش هزینه های تولید صنعت نیست .

این تولید کننده سیمان با اشاره به ظرفیت بسیار بالای صنعت سیمان کشور در جهان افزود : صنعت سیمان ، اولین صنعتی بود که به اهداف سند چشم انداز دست پیدا کرد، همچنین صنعت سیمان ایران از لحاظ ظرفیت تولید در مقام 5 و یا 6 جهان قراردارد که این موضوع نشان می دهد این صنعت ریشه دار بوده و باید حمایت لازم از آن صورت گیرد .

به گفته اصل روستا تولید سیمان در کشور 88 تا 90 میلیون تن سیمان در سال است که علیرغم این موضوع ، صنعت سیمان در سال گذشته با احتساب صادرات کمتر از 60 میلیون تن سیمان در کشور تحویل داده است .

وی در ادامه صحبتهای خود با تاکید بر اینکه گفته می شود افزایش قیمت سیمان نقش اساسی در بهای تمام شده ساختمان ها دارد ، تصریح کرد ؛ بر اساس مطالعات انجام شده در صورت افزایش 100 درصد قیمت سیمان تاثیرات این موضوع بر بهای تمام شده ساختمان زیر دو درصد است . باید این نکته را مورد توجه قرار داد که اشتغال این حوزه پایدار است و دولت باید فکر اساسی برای حمایت از آن انجام دهد 

 این تولید کننده سیمان اضافه کرد انتظار می رود که در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری ” جهش تولید ” نامگذاری گردیده ، مجلس انقلابی و دولت محترم ، از صنعتی که سهم موثری در تولید ناخالص داخلی و اشتغال پایدار کشور دارد ، حمایت شایسته انجام دهند .

وی همچنین اضافه کرد ، واقعی سازی نرخ فروش سیمان ، علاوه بر اثرگذاری بر افزایش نرخ سیمان و کلینکر صادراتی و افزایش درآمدهای ارزی، ضمن بهبود درآمد شرکتهای سیمانی ، بر وضعیت آنها در بازار بورس اثر مثبت خواهد گذاشت و باعث رضایت خاطر و اعتماد سهامداران محترم بازاربورس خواهد شد . ضمن اینکه مجموعه سیمان و انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور ، تقاضا دارند جهت شفاف سازی فروش و واقعی سازی قیمت سیمان در بازار داخلی و صادراتی کالای خود را در بورس کالا عرضه نمایند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.